Šta je hormonska terapija?

Na najbazičnijem nivou, hormonska terapija služi da zameni ženske hormone, pre svega estrogen i progestagen, koji se gube tokom prelaska u menopauzu. Hormonska terapija je odobrena od strane Uprave za hranu i lekove (FDA) kao terapija koja se prva daje za ublažavanje zamornih valunga i pokazala se kao najefikasnija. U suštini koristi koje donosi hormonska terapija nadmašuju rizike kada se koristi u ranoj menopauzi za ublažavanje vazomotornih simptoma (VMS), valunga, noćnog znojenja i poremećaja sna.

Sistemska terapija i terapija niskim dozama su dve glavne vrste hormonske terapije.

Vrste hormonske terapije

Sistemska terapija: Kada se hormoni uzimaju preko pilula, flastera,  sprejeva, gelova ili vaginalnog prstena, to se naziva sistemska terapija. Sistemske doze se apsorbuju u krvotok na dovoljno visokom nivou da bi mogli da utiču na udaljene delove tela, što je potrebno za lečenje simptoma menopauze kao što su valunzi.

Terapija niskim dozama: Naziva se i vaginalna estrogenska terapija (ET) za Genitiurinarni sindrom(GSM) nakon menopauze, ova terapija se primenjuje u vaginu i efikasna je i za vlaženje i za obnovu tkiva. U krvotok ulazi u maloj količini pa su rizici daleko manji.

Sistemski hormoni uključuju estrogene, iste ili slične estrogenima koje telo proizvodi prirodno, i gestagene, koji uključuju progesteron – progestagen koji telo proizvodi prirodno – ili neko slično jedinjenje.

Sistemski hormoni — koji su veoma efikasni za valunge — imaju i druge prednosti, kao što je zaštita kostiju. Oni takođe nose rizike, kao što su krvni ugrušci i rizik od raka dojke. Rizik od raka dojke se obično povećava, tek nakon oko 5 godina sistemske  terapije estrogenom plus progestogenom (EPT) ili nakon 7 godina terapije samo estrogenom.

Da li je hormonska terapija bezbedna?

Stručnjaci se slažu da hormonska terapija (HT )kod većine žena pomaže u kontroli umerenih do teških simptoma menopauze kao što su valunzi i to kada se započne u roku od 10 godina od početka menopauze ili pre 60. – te godine.

Vi i vaš lekar treba da izmerite individualne koristi i rizike na osnovu vaše medicinske istorije. Na primer, ako nemate matericu i možete da uzimate terapiju niskim dozama (ET), vaši rizici se razlikuju od onih žena koje još uvek imaju matericu i moraju da koriste sistemsku terapiji (EPT) da bi se zaštitile od raka materice.

Hormonska terapija za žene: prednosti i rizici

Postoje rizici povezani sa hormonskom terapijom HT, uključujući:

Mnogi faktori utiču na odluku da žena počne da uzima hormone – i ako ih uzima, koji je proizvod ili režim najbolji kako bi ublažila simptome. Uobičajeni faktori uključuju starost, osnovno zdravlje, težinu simptoma, preferencije, dostupne opcije lečenja i visinu troškova.

– Moždani udar — i terapija niskim dozama (ET) kao i sistemska terapija (EPT) povećavaju rizik od moždanog udara. Međutim, taj rizik nestaje ubrzo nakon što prestanete da uzimate hormone.

 – Krvni ugrušci — Rizik se povećava ako uzimate hormone oralno. Rizik može biti manji ako koristite transdermalni estrogen, kao što je flaster, gel ili sprej.

– Rak materice — Ako niste imali histerektomiju, i još uvek imate matericu, treba da uzmete sistemsku terapiju (EPT). Ako ste već imali rak materice (koji se naziva i rak endometrijuma), vi ne treba da uzimate hormonsku terapiju HT(EPT), iako bi progestagen sam po sebi mogao biti opcija. Razgovarajte o tome sa svojim lekarom.

– Rak dojke — Ako se pitate da li hormonska terapija HT izaziva rak, postoje dobre vesti za žene koje koriste terapiju niskim dozama(ET). Žene mogu da koriste ET 7 godina pre nego što rizik od raka dojke počne da se povećava. Kod žena koje koriste sistemsku terapiju (EPT) rizik se povećava nakon 3 do 5 godina. Njihov rizik može biti manji ako povremeno uzimaju mikronizovani progesteron i rano započnu HT.

Takođe ima i dosta prednosti, uključujući:
-Smanjenje simptoma — Smanjenje valunga, noćnog znojenja, suvoće vagine i lošeg sna, razdražljivosti i „mentalne zamagljenosti“ koja ih prati.- Ublažavanje vaginalnih simptoma — uključujući stanjivanje tkiva i suvoću i posledice, kao što je bolan odnos. (Ako uzimate male doze oralne ili transdermalne HT, možda ćete morati da dodate vaginalni estrogen da biste osetili  olakšanje.)

– Olakšajte preaktivnu bešiku — sa upotrebom vaginalnog estrogena možda ćete osetiti olakšanje kod problema sa učestalošću mokrenja kao i sa infekcijama urinarnog trakta koje se mogu ponavljati.

– Zaštitite svoje kosti — Standardna doza HT pomaže u sprečavanju preloma kostiju kasnije u životu. Ako imate rizik od pojave slabih kostiju ili imate ranu menopauzu, možda bi trebalo da počnete ranije da uzimate hormone ili da ih koristite duže. Razgovarajte o tome sa svojim lekarom.

– Smanjite rizik od kardiovaskularnih bolesti — Ako započnete HT u roku od 10 godina od menopauze, mogli biste smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti.

– Smanjite rizik od dijabetesa — Naučni dokazi pokazuju da žene koje koriste HT imaju manji rizik od razvoja dijabetesa tipa 2.

Da biste došli do najbolje doze i režima upotrebe hormonske terapije za vas potreban je period pokušaja i proba. Kako nove terapije i smernice postaju dostupne, a potrebe vašeg tela i način života se menjaju tokom vremena, treba ponoviti procenu i prilagoditi terapiju.

Iako HT možda nije pravi izbor za svaku ženu, za neke, koristi mogu nadmašiti rizike, zbog čega je konsultacija sa stručnim zdravstvenim radnikom toliko važna.

Koji su neželjeni efekti hormonske terapije?

Hormonska terapija može izazvati osetljivost dojki, mučninu i nepravilno krvarenje ili mrlje. Ovi neželjeni događaji nisu ozbiljni, ali mogu biti uznemirujući. Smanjenje doze HT ili promena oblika HT koji koristite može smanjiti pojavu neželjenih događaja.

Možete se pitati da li HT izaziva povećanje telesne težine. Iako je to uobičajen problem za žene srednjih godina, povezan i sa starenjem i sa promenama nivoa hormona, HT nije povezana sa povećanjem telesne težine, ona može čak i smanjiti šansu za razvoj dijabetesa.

Prestanak hormonske terapije

Ne postoji „pravo“ vreme za prestanak HT terapije. Mnoge žene pokušavaju da prestanu sa  HT terapijom nakon 4 do 5 godina zbog mogućnosti da se rizik od raka dojke povećao. Druge žene mogu smanjiti doze ili preći na oblike HT terapije bez tableta. Valunzi se mogu ili ne moraju vratiti nakon što prestanete da uzimate HT terapiju.

Iako to nije dokazano studijama, polako smanjenje doze estrogena tokom nekoliko meseci ili čak nekoliko godina može smanjiti šansu da se valunzi ponovo vrate. Vi i vaš lekar treba zajedno da odlučite koje je najbolje vreme za prestanak uzimanja  HT terapije.

Ako se veoma uznemirujući valunzi ili noćno znojenje vrate kada prestanete sa HT, moraćete ponovo da procenite svoje individualne rizike i koristi da biste odlučili da li da nastavite sa HT. Budući da rizici postaju veći sa dužom upotrebom i kako starite, vi i vaš lekar treba zajedno da odlučite koja je najbolja opcija za vas.

Ko ne treba da koristi hormonsku terapiju?

Hormonska terapija nije dobar izbor za svaku ženu. Za neke žene, rizici su veći od koristi, pa se preporučuje pažljivo razmatranje i konsultacija sa lekarom. Generalno, žene koje imaju rak dojke, rak materice, neobjašnjivo krvarenje iz materice, bolest jetre, krvne ugruške u anamnezi i kardiovaskularne bolesti ne bi trebalo da koriste hormonsku terapiju.

Izvor: menopause.org

Sve informacije i svi sadržaji navedeni na website Mpauza namenjeni su isključivo za opšte informativne i edukativne svrhe i ne treba da se koriste kao zamena za medicinske savete, dijagnozu, terapije ili lečenje. Uvek tražite savet i poštujte preporuke svog lekara o svim pitanjima koja imate u vezi sa zdravstvenim stanjem ili lečenjem.

Mpauza Newsletter

Prijavite se na naš newsletter kako biste bili u toku sa najnovijim informacijama i odogovorima na pitanje u vezi menopauze.

Ne brinite! Mi ne spamujemo.

TOP
y

Emet nisl suscipit adipiscing bibendum. Amet cursus sit amet dictum. Vel risus commodo viverra maecenas.

r