
Razumevanje endokrinih ometača: uticaj na menopauzu i zdravlje žena
Endokrini ometači su hemikalije koje ometaju hormone, utičući na razvoj, reprodukciju, metabolizam i druge telesne funkcije. Njihov uticaj je posebno zabrinjavajući za žene, jer ove hemikalije mogu da poremete estrogen i druge hormonske funkcije neophodne za reproduktivno zdravlje i upravljanje menopauzom. Studije pokazuju da endokrini ometači mogu da utiču na početak, intenzitet i simptome menopauze, kao i na dugoročne zdravstvene rizike povezane sa starenjem kod žena.
Endokrini ometači su sintetičke ili prirodne hemikalije koje oponašaju ili ometaju hormone, posebno estrogen. Vezivanjem za hormonske receptore ili blokiranjem prirodnih hormona, oni mogu da poromete hormonski balans i da utiču negativno na opšte zdravstveno stanje.
Prema Nacionalnom institutu za nauku o zdravlju životne sredine (NIEHS), uobičajeni izvori ovih hemikalija uključuju plastiku, pesticide, proizvode za ličnu negu i industrijske hemikalije.
1. Bisphenol A (BPA)
BPA je sintetičko jedinjenje koje se nalazi u plastici, kao što su flaše za vodu, posude za hranu i obloge konzervirane hrane. Istraživanja pokazuju da BPA oponaša estrogen i vezuje se za estrogenske receptore, ometajući normalne hormonske funkcije. Istraživanja pokazuju da žene sa višim nivoima BPA imaju veću verovatnoću da imaju reproduktivne probleme, pored toga, izloženost BPA može da pogorša simptome menopauze utičući na nivo estrogena.
2. Ftalati, se koriste za povećanje fleksibilnosti plastike i nalaze se u kozmetici, mirisima i predmetima za domaćinstvo. Ove hemikalije su povezane sa reproduktivnim problemima i poremećajem hormona kod žena. Studija iz 2018. je otkrila da su žene koje su više bile izložene ftalatu imale ranije menopauzu, ili da su ftalati pogoršali simptome menopauze.

3. Polychlorinated Biphenyls (PCBs)
Polihlorovani bifenili (PCB) su industrijske hemikalije koje se nalaze u staroj električnoj opremi, iako su zabranjene 1970-ih u mnogim zemljama. Oni opstaju u okolini i akumuliraju se u masnim tkivima. Istraživanja su pokazala da je izloženost PCB povezana sa povećanim rizikom od raka dojke i problemima sa reproduktivnim zdravljem. Za žene u menopauzi, PCB utiče na estrogen i kardiovaskularno zdravlje.
4. Pesticidi (dihlorodifeniltrikloretan) i njegovi derivati se i dalje zadržavaju u životnoj sredini i akumuliraju se u životinjskim mastima. U nekim istraživanjima postoji povezanost da izloženost DDT-u može da poveća rizik od raka dojke, I prouzrokuje reproduktivne i hormonske probleme.
Drugi pesticidi takođe deluju kao endokrini hormoni koji utiču na estrogen i hormone štitne žlezde.
5. Parabeni su konzervansi koji se koriste u kozmetici, preparatima za negu kože i nekim namirnicama. Istraživanja pokazuju da parabeni oponašaju estrogen i mogu potencijalno da promene hormonsku ravnotežu, posebno kod žena. Iako nivoi u pojedinačnim proizvodima mogu biti niski, kumulativna izloženost predstavlja rizik.

Na koji način endokrini ometaći utiču na zdravlja žena?
• Istraživanja pokazuju da BPA i ftalati mogu da utiču na intenzitet valunga, promene raspoloženja i poremećaje sna.
• Sa smanjenjem nivoa estrogena, žene se suočavaju sa povećanim rizikom od kardiovaskularnih bolesti. Endokrini ometači poput PCB-a su povezani sa pogoršanjem kardiovaskularnog zdravlja.
• Estrogen igra vitalnu ulogu u gustini kostiju. Ometači koji ometaju estrogen mogu ubrzati gubitak gustine kostiju, povećavaju rizik od osteoporoze, posebno tokom menopauze.
Saveti kako da se izborite sa endokrinim ometačima:
1. Izaberite staklo ili nerđajući čelik za čuvanje hrane
2. Odlučite se za proizvode za ličnu negu bez parabena
3. Dobro operite voće i povrće ili izaberite organske proizvode kada je to moguće
4. izbegavajte ili koristite manje prerađene namirnice
5. Filtrirajte vodu
Izvori:
National Institute of Environmental Health Sciences (NIEHS). “Endocrine Disruptors.”
Rochester, J. R. (2013). “Bisphenol A and human health: A review of the literature.” Reproductive Toxicology, 42, 132-155.
Harley, K. G., et al. (2018). “Phthalate exposure and premature ovarian failure.” Environmental Research, 163, 220-226.
Hoyer, A. P., et al. (2000). “PCB exposure and risk of breast cancer: A meta-analysis.” Cancer Causes & Control, 11(4), 319-329.
Cohn, B. A., et al. (2015). “DDT exposure in utero and breast cancer.” Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 100(8), 2865-2872.
Boberg, J., et al. (2010). “Possible endocrine disrupting effects of parabens.” Reproductive Toxicology, 30(2), 301-312.
Teitelbaum, S. L., et al. (2008). “Phthalate exposure and hormone levels in adult men and women.” Environmental Health Perspectives, 116(9), 1135-1141.
Vandenberg, L. N., et al. (2012). “Hormones and endocrine-disrupting chemicals: Low-dose effects and nonmonotonic dose responses.” Endocrine Reviews, 33(3), 378-455.
Sve informacije i svi sadržaji navedeni na website Mpauza namenjeni su isključivo za opšte informativne i edukativne svrhe i ne treba da se koriste kao zamena za medicinske savete, dijagnozu, terapije ili lečenje. Uvek tražite savet i poštujte preporuke svog lekara o svim pitanjima koja imate u vezi sa zdravstvenim stanjem ili lečenjem.