
Mindfulness za regulisanje raspoloženja
Istraživanja sve više pokazuju da Mindfulness (svesnost) može da pomogne u regulisanju raspoloženja, poboljša fokus, pa čak i ublaži neke fizičke simptome menopauze. Dr. Jan Chozen Bais, autor Mindfulness – Praksa za svakodnevni život, napominje da svesnost pomaže ženama da posmatraju svoja iskustva bez osuđivanja, a samim tim im pruža jasniji, mirniji odgovor na emocionalne promene koje menopauza donosi.
Vežbanje svesnosti može da pomogne i u emocionalnoj stabilnosti, fokusirajući se na sadašnji trenutak, možemo da naučimo da posmatramo osećanja tuge, razdražljivosti ili anksioznosti, a da nas ta osećanje ne obuzmu potpuno.
U istraživanju objavljenom u Menopause: The Journal of the North American Menopause Society navodi se da žene koje praktikuju svesnost imaju manje simptome depresije i emocionalnog stresa.
Svesnost može da smanji nivo kortizola, a time pomaže u ublažavanju odgovora na stres tokom ove životne faze. (Mindfulness-Based Stress Reduction (MBSR), osmonedeljni program koji je razvio dr. Jon Kabat-Zinn, prepoznat je po svojim prednostima u smanjenju anksioznosti i poboljšanju kvaliteta života.
Posebne vežbe disanja i skeniranje tela, povezane su sa poboljšanim pamćenjem i kognitivnim funkcijama. Vežbanje svesnosti podstiče promenu pažnje, što može da ublaži neke od simptoma “moždane magle” koja je često povezana sa menopauzom.
Mindfulness tehnike mogu da smanje simptome valunga i umora jer pomažu da se fizičke senzacije posmatraju bez predrasuda.
Svesno disanje
Odvojite 5-10 minuta svakog dana da se fokusirate isključivo na svoje disanje. Obratite pažnju na ritam vaših udisaja i izdisaja, pratite osećaj kada vazduh ulazi i napušta vaše telo. Ako vaš um počne da luta, nežno ga vratite na disanje. Svesno disanje pomaže da smanjite anksioznost i stvorite osećaj smirenosti. To je jedan od najjednostavnijih načina da započnete rutinu svesnosti.
Meditacija
Skeniranja tela je vežba koja počevši od glave obraća pažnju na svaki deo tela, i polako se spušta do prstiju. Obratite pažnju na bilo kakve senzacije, stezanje ili napetost i odvojite vreme da opustite svaki deo dok se krećete kroz telo. Ove vežbe mogu da vam pomognu da se opustite i da poboljšaju kvalitet sna.

Vođenje dnevnika
Praksa koja se pokazala kao efikasan način da se obrade osećanja, poveća samosvesnost i stvara emocionalnu stabilnost. Potrebno je da svakoga dana odvojite nekoliko minuta i zapišete svoje misli i emocije. Na kraju probajte da se fokusirate na male trenutke koji su vam doneli mir ili radost tokom dana. Ideja je da probate i eksperimentišite sa nekim od navedenih vežbi, i da pronađete ono što vama najviše odgovara.
Preporučena literatura i resursi
http://The Miracle of Mindfulness by Thich Nhat Hanh
http://Wherever You Go, There You Are by Jon Kabat-Zinn
http://Menopause and Mindfulness
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mindfulnessapps.jkz&hl=sr
https://www.knjizara.com/Cudo-pune-svesnosti-Tic-Nat-Han-15437
Sve informacije i svi sadržaji navedeni na website Mpauza namenjeni su isključivo za opšte informativne i edukativne svrhe i ne treba da se koriste kao zamena za medicinske savete, dijagnozu, terapije ili lečenje. Uvek tražite savet i poštujte preporuke svog lekara o svim pitanjima koja imate u vezi sa zdravstvenim stanjem ili lečenjem.