
Menopauza i posao
Naleti vrućine, noćno znojenje, promene raspoloženja, poremećaji spavanja, bolovi u zglobovima i kognitivne poteškoće samo su neki od simptoma povezanih sa menopauzom koji utiču na kvalitet života miliona žena.
Mogući izostanak sa posla, smanjena produktivnost, povećani direktni i indirektni medicinski troškovi i propuštene mogućnosti za napredovanje u karijeri, dolaze kao posledice.
Kako žene srednjih godina čine značajan deo globalne radne snage, menopauza u velikoj meri utiče na ekonomsku sliku čitavog društva.
Mnoge zaposlene, međutim, kažu da nemaju podršku poslodavaca i radnog okruženja i da otud nemaju izbora nego da napuste svoje pozicije.
Klinika Mejo, ugledna medicinska insitucija sa sedištem u američkoj državi Minesoti uradila je 2021. godine istraživanje na ovu temu i izračunala koliko menopauza košta Sjedinjene Američke Države. Konkretno, 1,8 milijardi dolara na račun izgubljenog radnog vremena godišnje.
Nalazi, objavljeni u studiji klinike Mejo identifikovali su vezu između simptoma menopauze i štetnih ishoda na radnom mestu.
Da bi procenili uticaj simptoma menopauze na žene na radnom mestu, istraživači su pozvali 32.469 žena starosti od 45 do 60 godina koje na toj klinici primaju primarnu negu da učestvuju u anketnoj studiji. Odgovorilo je nešto više od 5.200 žena (16,1 odsto). Od tog broja njih 4.440 bilo je zaposleno tokom studije.
Šta je pokazalo istraživanje?
Ukupno 597 žena (13,4 odsto učesnica istraživanja) prijavilo je najmanje jedan neželjeni ishod rada zbog simptoma menopauze.
Oko 10 odsto (njih 480) prijavilo je da su zbog simptoma propustile jedan ili više radnih dana u prethodnoj godini.
Smanjenje radnih sati prijavilo je 250 žena.
Posao je napustilo 45 učesnica istraživanja.
Njih 13 je otpušteno.
Nalazi ove studije naglasili su kao ključne potrebe dve stvari: poboljšanje medicinskog tretmana koji se pruža ženama i priliku da se okruženje na radnom mestu učini boljim za žene koje imaju simptome menopauze.
Kako menopauza otežava svakodnevne izazove na poslu?
Žene u srednjem životnom dobu su često baš tada na vrhuncu karijere. Njihov eventualni izlazak iz redova zaposlenih može doprineti “curenju liderskog kadra” i smanjiti zastupljenost žena na višim pozicijama.
S obzirom na to da simptomi menopauze često uključuju somatske, psihološke i urogenitalne tegobe, njihov uticaj može se manifestovati kroz smanjenje produktivnosti i to kroz:
· prisustvo na poslu bez efikasnog rada
· odsustvo s posla
· povećan broj poseta lekarima.
Ženama sa ozbiljnim simptomima menopauze može da se desi da im se smanji broj radnih sati, promeni posao, ranije se penzionišu ili izgube posao.
Koliko su važni radno okruženje i podrška?
Tako, na primer, nedavni podaci konsultantske kuće Korn Ferri pokazuju da je samo 26 odsto od 8.000 ispitanih žena dobilo pomoć putem formalnih programa ili brige na radnom mestu.
U anketi 11.000 članica sindikata u Velikoj Britaniji iz 2023. godine, četiri od pet žena izjavile su da njihov poslodavac ne pruža nikakvu podršku na poslu osobama sa simptomima menopauze.
Istraživanja pokazuju da edukacija menadžera, prilagođavanje radnog okruženja (fleksibilni radni sati, kontrola temperature u radnom prostoru) i podizanje svesti o menopauzi i njeno normalizovanje kao životne faze može doprineti smanjenju stigmatizacije i poboljšanju kvaliteta života žena koje kroz nju prolaze.
Šta možete da preduzmete
Ako imate simptome menopauze koji utiču na vašu sposobnost za rad, razmislite da o tome razgovarate sa svojim menadžerom i obavestite ga kroz šta prolazite.
Razgovor o ovoj temi u profesionalnom okruženju jeste izazovan i može biti izvor potencijalnih neprijatnosti, posebno ako je menadžer neko sa kim se ne osećate prijatno da razgovarate o ličnim stvarima. Ako je to slučaj, možete pokušati da razgovarate sa drugim članom vašeg menadžerskog tima ili ljudskih resursa.
Ako imate podršku koleginica i kolega sa posla, razgovarajte sa njima, možda ćete otkriti da niste sami.
Stručnjaci Nacionalne zdravstvene informativne službe Škotske podelili su još nekoliko preporuka i uvođenja praktičnih promena koje mogu biti od koristi.
Ako imate pristup službi medicine rada, možete sa njima razgovarati o podršci i mogućim prilagođavanjima u radu.
Pre nego što razgovarate sa nekim, možete pokušati:
· da beležite simptome menopauze i kako ili kada utiču na vas
· da se za razgovor pripremite tako što ćete o ovoj temi prvo pričati sa osobom od poverenja
· da razmislite o rešenjima za koja mislite da bi vam mogla pomoći
Ono što možete same preduzeti jeste da zatražite:
· fleksibilan rad
· drugu uniformu ako imate talse vrućine (valunge)
· premeštanje u hladniji deo kancelarije ili korišćenje ventilatora
Takođe, u pomoć možete pozvati i dostupnu tehnologiju. Postavite podsetnik na telefonu ili vodite beleške kako biste pobedile „mentalnu maglu“ (brain fog).
Šta možete preduzeti ukoliko ste na rukovodećoj poziciji
Britansko udruženje lekara predlaže da se upoznate sa dobrim praksama organizacija koje su izgradile svest o menopauzi (i na radnom mestu).
Preporuka broj jedan je: nemojte praviti pretpostavke, čak i ako prolazite ili ste prošli kroz menopauzu. Svako će imati drugačije iskustvo.
Proaktivno normalizujte temu menopauze sa svojim timom, podstičući ljude da vam iznesu bilo kakvu zabrinutost. Ukoliko zaključite da se ne osećaju prijatno da razgovaraju sa vama, uputite ih na druge u svom kolektivu.
Ponudite uveravanje svojim koleginicama da se sve promene neće suočiti sa nepovoljnim tretmanom ako budu morale da se prilagode ili im je potrebna dodatna podrška tokom ovog perioda.
Ako ste poslodavac
Razmislite o tome da uvedete politiku menopauze, razvijenu u konsultaciji sa osobama koje je najviše pogođeno menopauzom.
Pregledajte okruženje na radnom mestu da biste videli da li ono uključuje zaposlene koji doživljavaju menopauzu. Potrudite se da vaši zaposleni imaju pristup hladnoj vodi za piće, toaletima i dobro provetrenim prostorijama.
Poboljšajte pristup fleksibilnom radu onima koji moraju da prilagode radno vreme kako bi svojim simptomima lakše upravljali. Za one koji prolaze kroz menopauzu smanjenje radnog vremena i ukidanje noćnih smena može napraviti značajnu razliku u upravljanju simptomima menopauze.
Obrazujte i obučite svoje zaposlene o uticaju menopauze i stvorite okruženje u kojem mogu otvoreno govoriti o svojim iskustvima.
Nemojte tolerisati seksističke i ejdžističke istupe prema ženama koje doživljavaju menopauzu.
Istraživanja pokazuju da su zaposlene koje dobiju podršku angažovanije, produktivnije i lojalnije svojim organizacijama. Štaviše, inicijative fokusirane na hormonsko zdravlje pokazale su obećavajuće rezultate, uključujući povećanu produktivnost, povećano zadržavanje zaposlenih i poboljšano opšte blagostanje. Dajući prioritet dobrobiti svojih zaposlenih, kompanije neguju kulturu inkluzivnosti, poverenja i osnaživanja, čime se ublažavaju stope odlaska i podstiče uspeh organizacije.
Izvori: Mayo clinic, Menopause support in the workplace
Sve informacije i svi sadržaji navedeni na website Mpauza namenjeni su isključivo za opšte informativne i edukativne svrhe i ne treba da se koriste kao zamena za medicinske savete, dijagnozu, terapije ili lečenje. Uvek tražite savet i poštujte preporuke svog lekara o svim pitanjima koja imate u vezi sa zdravstvenim stanjem ili lečenjem.