
Biljni lekovi za ublažavanje simptoma menopauze
Ako Hormonska terapija ( HRT) nije pravi izbor za vas, postoje drugi načini za ublažavanje simptoma menopauze.
Iako su normalna posledica starenja, simptomi menopauze mogu negativno uticati na vaše fizičko i emocionalno blagostanje. Obično se preporučuje hormonska supstituciona terapija (HRT) jer je ona efikasan tretman. Hormonska terapija( HRT) može smanjiti simptome kao što su valunzi i noćno znojenje za nekoliko nedelja i smanjiti učestalost i intenzitet vazomotornih simptoma za 90% u roku od mesec dana.
Međutim, tretman zasnovan na hormonima nije uvek parvo rešenje za sve žene, u određenim zdravstvenim uslovima možete koristiti biljke kako biste smanjili uticaj simptoma menonopauze.
U ovom vodiču istražujemo suplemente i druge alternative hormonskoj terapiji( HRT-u), pričamo o tome kako funkcionišu, njihovoj efikasnosti i simptomima kod kojih bi mogli pomoći.
Kome bi biljni proizvodi za menopauzu mogli da odgovaraju?
Možda ćete želeti da koristite biljne lekove za ublažavanje simptoma menopauze ako ne želite da koristite tretman zasnovan na hormonima. Biljni lekovi takođe mogu biti opcija ako ne možete da uzimate HRT zbog:
• Imate istoriju raka dojke
• Imate istoriju krvnih ugrušaka
• Trudni ste
• Imate nekontrolisani visok krvni pritisak
• Imate oboljenje jetre
Da li je korišćenje biljaka koje ublažavaju simptome menopauze bezbedno?

Biljni lekovi se obično ne preporučuju za kontrolu simptoma menopauze i Nacionalni Savet za zdravlje (NHS) ih ne propisuje za lečenje menopauze jer:
• Teško je odrediti njihovu efikasnost i bezbednost
• Mogu da imaju kontraefekat u interakciji sa drugim lekovima
• Nisu uvek regulisani zakonom ili nemaju ptrbne dozvole za upotrebu
• Mogu izazvati neke neželjene efekte
Prirodni biljni tretman za menopauzu
Ako se pitate koji su najbolji biljni lekovi za menopauzu, nema definitivnog odgovora. To nije samo zato što istraživanja o njihovoj efikasnosti pokazuju različite rezultate, već i zato što svaki pojedinac drugačije reaguje na suplemente iz različitih razloga, uključujući genetiku, zdravlje, težinu simptoma, istoriju bolesti i trenutne lekove.
Odredjen broj žena je naveo da su im sledeći biljni lekovi za simptome menopauze bili korisni:
Anđelika
Anđelika, takođe poznata kao Dong Kuai, je tradicionalna kineska biljka koja se vekovima koristila za zdravlje žena. Sadrži fitoestrogene, jedinjenja na biljnoj bazi koja su po strukturi slična estrogenu koji se nalazi u telu, zbog čega potencijalno može pomoći u stabilizaciji hormona tokom menopauze.
Dobra je za: Anđelika se obično koristi za ublažavanje valunga, noćnog znojenja i drugih simptoma perimenopauze i menopauze.
Šta istraživanje kaže – postoji značajna razlika između studijske i kontrolne grupe u smanjenju broja i intenziteta valunga nakon 12 nedelja uzimanja anđelike. Međutim, druga istraživanja o efikasnosti anđelike daju vrlo ograničene rezultate i često su nedosledna.
Neželjeni efekti: Iako se malo zna o njenim neželjenim efektima, prijavljene su alergije na koži, kao i moguća povećana osetljivost na svetlost.
Crni Kohoš
Crni kohoš je biljka koja pripada porodici ljutića. Iako njegov mehanizam nije u potpunosti istražen, smatra se da može podići nivoe estrogena, promeniti luteinizirajući hormon (LH) ili folikulostimulišući hormon (FSH) ili stupiti u interakciju sa serotoninskim receptorima.
Dobar je za: Crni kohoš se uglavnom koristi za ublažavanje valunga, noćnog znojenja i promene raspoloženja, ali se ne preporučuje ženama sa rakom dojke.
Šta istraživanje kaže: Istraživanja daju različite rezultate – neka sugerišu da može umereno smanjiti rane simptome menopauze, dok drugi ne navode značajnu korist.
Neželjeni efekti: Može imati nekoliko neželjenih efekata uključujući stomačne tegobe, mučninu, osip, koprivnjaču, oticanje usana, jezika i grla, tačkasta krvarenja i problememe sa jetrom.
Folat (folna kiselina)
Folat (vitamin B9) je važan u telu za formiranje crvenih krvnih zrnaca i zdrav rast ćelija, zbog čega se savetuje trudnicama da ga uzimaju.
Dobar je za kontrolu valunga. To je zato što reaguje sa serotoninom i norepinefrinom u mozgu na sličan način kao hormonska terapija HRT.
Šta istraživanje kaže: Jedna studija je otkrila da folna kiselina smanjuje valunge za 65%. Ipak, istraživanje sprovedeno o suplementaciji folne kiseline kod žena u postmenopauzi sa valunzima nije pokazalo značajne koristi.
Neželjeni efekti: Većina ima malo ili nimalo neželjenih efekata, ali može izazvati mučninu, gubitak apetita i nadimanje.
Laneno seme
Laneno seme je seme bogato lignanima (fitoestrogenima) i omega-3 masnim kiselinama. Lignani u lanenom semenu imaju slabe efekte slične estrogenu, potencijalno pomažu u balansiranju nivoa hormona.
Dobro za: Laneno seme može pomoći kod valunga i može poboljšati zdravlje kardiovaskularnog sistema.
Šta istraživanje kaže: Rezultati su različiti. Jedna mala studija je pokazala da 40g lanenog semena može smanjiti blage valunge, suvoću vagine i promene raspoloženja. Međutim, veća studija nije otkrila značajne efekte.
Neželjeni efekti: Iako je generalno bezbedno za upotrebu, laneno seme može izazvati probleme sa varenjem, uključujući gasove, dijareju i nadimanje.
Mlečni čičak
Mlečni čičak se koristi više od dva milenijuma za očuvanje zdravlja i funkcije jetre. Međutim, može pomoći i u hormonskoj ravnoteži, zbog čega može da se koristi za ublažavanje simptoma menopauze.
Dobro za: Mlečni čičak može pomoći kod osećanja anksioznosti, depresije i stresa, kao i u smanjenju valunga.
Šta istraživanje kaže: Jedna studija je otkrila da su žene koje su uzimale 400mg mlečnog čička tokom 12 nedelja primetile da se intenzitet valunga smanjio.
Neželjeni efekti: Mlečni čičak je generalno bezbedan kada se uzima u preporučenoj dozi, ali može izazvati kožne reakcije, gastrointestinalne probleme i glavobolje. Takođe može ometati statine koji se koriste za snižavanje holesterola.
Crvena detelina
Crvena detelina je biljka bogata izoflavonima, koji su vrsta fitoestrogena koji može da oponaša prirodni estrogen i pomaže u hormonalnoj ravnoteži.
Dobra za: Crvena detelina može biti korisna za ublažavanje valunga, kao i za sprečavanje osteoporoze i kardiovaskularnih stanja koja se mogu pojaviti nakon menopauze, ali se ne preporučuje ženama sa istorijom raka dojke.
Šta istraživanje kaže: Meta-analiza osam ispitivanja pokazala je statistički značajno smanjenje valunga kod žena koje su uzimale crvenu detelinu.
Neželjeni efekti: Zabeleženo je nekoliko neželjenih nuspojava medju kojima je i to da crvena detelina može da izazove gubitak apetita i osetljivost stomaka.
Gama linolenska kiselina (GLA)
GLA je omega-6 masna kiselina. Zvezdani cvet ima najveći nivo GLA od bilo koje biljke, ali ga ima i u ulju noćurka i crne ribizle.
Dobro za: GLA može pomoći u lečenju PMS i osetljivosti dojke. Utiče i na smanjenje noćnog znojenja i nesanice.
Šta istraživanje kaže: Nema dovoljno konkretnih analiza ili dokaza na Utica GLA na symptom menopauze.
Neželjeni efekti: Bezbedan je za većinu ljudi, ali može izazvati gastrointestinalne smetnje i glavobolje.
Ginseng/Žen-šen
Tradicionalno korišćen za jačanje imunog sistema i snižavanje šećera u krvi, žen-šen je koren koji je bogat antioksidansima.
Dobro za: Žen-šen nije često povezan sa smanjenjem simptoma menopauze, iako neki kažu da može pomoći u nekim aspektima seksualne disfunkcije.
Šta istraživanje kaže: Jedno ne previše usmereno kliničko ispitivanje pokazalo je da oralna upotreba korejskog crvenog žen-šena poboljšava seksualno uzbuđenje kod žena u menopauzi, ali se smatra da rezultati istraživanja mogu biti pristrasni što dovodi rezultate u pitanje.
Neželjeni efekti: Najčešći neželjeni efekat žen-šena je problem sa spavanjem naročito jer su poremećaji spavanja preovlađujući simptom menopauze.
Koren sladića
Koren sladića je biljka koja raste u delovima Evrope i Azije. Sadrži fitoestrogene, koji mogu pomoći u balansiranju nivoa hormona tokom menopauze.
Dobrar je za: Koren sladića se koristi za vazomotorne simptome menopauze kao što su valunzi i noćno znojenje.
Šta istraživanje kaže: Dvostruko istraživanje na “slepo”pokazalo je da koren sladića smanjuje učestalost i intenzitet valunga.
Neželjeni efekti: Iako je generalno bezbedan, može izazvati povišen krvni pritisak i smanjenje kalijuma kada se uzima u velikim količinama tokom dužeg perioda.
Kantarion
Kantarion je biljka koja se najčešće koristi za blagu depresiju i poremećaje raspoloženja jer ima manje neželjenih efekata od lekova protiv depresije.
Dobar je za: Ovaj lek može pomoći kod valunga i noćnog znojenja, posebno kod žena koje su imale rak dojke ili su pod visokim rizikom.
Šta istraživanje kaže: U studiji u kojoj su žene uzimale jednu tabletu kantariona tri puta dnevno tokom 12 nedelja, preko 75% učesnica je prijavilo da su se simptomi smanjili ili potpuno nestali.
Neželjeni efekti: Najčešće prijavljeni neželjeni efekti uključuju mučninu, dijareju, glavobolju, umor, vrtoglavicu, suva usta i povećanu osetljivost na svetlost.
Koren valerijane
Koren valerijane se tradicionalno koristi kao prirodni sedativ. Deluje u interakciji sa receptorima gama-aminobuterne kiseline (GABA) u mozgu, obezbedjujući opuštanje i bolji kvalitet sna.
Dobar je za: Koren valerijane koriste žene za pomoć kod poremećaja spavanja u menopauzi, anksioznosti i promene raspoloženja.
Šta istraživanje kaže: Žene u menopauzi koje su koristile valerijanu/melisu imale su smanjen nivo poremećaja u poređenju sa placebo grupom.
Neželjeni efekti: Moguće je da se neki osećaju pospano ujutro, da su im suva usta i da imaju živopisne snove.
Vitamin E i omega 3
Vitamin E je antioksidans koji takođe može smanjiti upalu. Omega 3 je masna kiselina neophodna za zdravlje mozga i srca. Kada se koriste zajedno mogu biti korisni za ublažavanje simptoma menopauze.
Dobre su za: Ovaj duo može smanjiti različite simptome menopauze, posebno valunge.
Šta istraživanje kaže: Metaanaliza je otkrila da upotreba vitamina E i omega 3 zajedno značajno smanjuje intenzitet valunga.
Neželjeni efekti: U odgovarajućim dozama, oralna upotreba vitamina E i omega 3 je generalno bezbedna, a neželjeni efekti su retki.
Alternativni tretmani za simptome menopauze

Osim biljnih suplemenata za menopauzu, postoje i drugi alternativni lekovi koji mogu pomoći u ublažavanju simptoma:
• Akupunktura: Akupunktura značajno smanjuje pojavu valunga i noćno znojenje, kao i da podiže ukupan kvalitet života. Ove koristi se nastavljaju najmanje šest meseci nakon završetka lečenja.
• Kognitivno bihejvioralna terapija (CBT): pokazalo se da CBT za menopauzu ublažava loše raspoloženje i anksioznost i smanjuje pojavu valunga i znojenja.
• Plivanje u hladnoj vodi: pokazalo se da plivanje u hladnoj vodi smanjuje anksioznost, promene raspoloženja, loše raspoloženje i valunge.
• Promene životnog stila: Vaš način života može značajno uticati na težinu simptoma. Redovno vežbanje, izbegavanje alkohola, dobro izbalansirana ishrana i izbegavanje kofeina mogu igrati ulogu.
Ako simptomi menopauze utiču na vaš život, možda je vreme da o njima razgovarate sa vašim lekarom.
Reference
¹O terapiji zamene hormona (HRT) – NHS NHS (februar 2023.)
²Menopauza – Lečenje – NHS NHS (maj 2022.)
³Biljni lekovi – NHS NHS (oktobar 2022.)
⁴Vazomotorni simptomi tokom menopauze: Praktični vodič za trenutne tretmane i buduće perspektive – PMC Khan et al. (februar 2023)
⁵Neposredan efekat prirodnog biljnog ekstrakta Angelica Sinensis i Matricaria Chamomilla (Climek) za lečenje talasa vrućine tokom menopauze. Preliminarni izveštaj Kupfersztain et al. (mart 2023)
⁶Upotreba, prednosti i neželjeni efekti anđelike – Baza podataka o lekovitim biljkama Drugs.com (januar 2015.)
⁷Crni kohoš – Informacija o zdravstvenim radnicima Nacionalni institut za zdravlje (NIH), Kancelarija dijetetskih suplemenata (jun 2020.)
⁸Crni kohoš deluje kao mešoviti kompetitivni ligand/lignan i delimični agonist serotoninskog receptora Burdette et al. (septembar 2023)
⁹ Efikasnost crnog kohoša (Cimicifuga racemosa L.) u lečenju ranih simptoma menopauze: nasumično/randomizovano kliničko ispitivanje – PMC Mohammad-Alizadeh-Charandabi et al. (novembar 2013)
¹⁰Dodatak folne kiseline kod žena u postmenopauzi sa naletima vrućine: faza III randomizovano dvostruko slepo, placebo kontrolisano ispitivanje – Evies – 2021 – BJOG: Međunarodni časopis za akušerstvo i ginekologiju – Vilei Online Librari Evies et al. (maj 2021)
Neželjeni efekti folne kiseline – NHS NHS (april 2022)
¹³Informacije o lanenom semenu | Mount Sinai – Njujork Mount Sinai
¹⁴Laneno seme i kardiovaskularno zdravlje Prasad (novembar 2009)
¹⁵Procena efekta ekstrakta Silibum marianum na simptome menopauze: randomizovano, dvostruko slepo, placebo kontrolisano ispitivanje Saberi et al. (avgust 2020.)
¹⁶Silibinin sprečava ponašanje nalik depresiji u jednom modelu pacova sa produženim stresom: moguća uloga serotonina Lee et al. (mart 2020)
¹⁷Informacije o crvenoj detelini | Mount Sinai – Njujork Mount Sinai
¹⁸Procena kliničkog značaja ekstrakta crvene deteline (Trifolium pratense L.) za ublažavanje navala vrućine i simptoma menopauze u Peri Kanadis et al. (jul 2021.)
¹⁹Ulje noćurka i zdravlje u menopauzi (februar 2023.)
²⁰Upotreba i uočena efikasnost komplementarnih i alternativnih lekova nakon prekida hormonske terapije Gentri-Maharaj et al. (april 2015
²¹Efekti korejskog crvenog ženšena na seksualno uzbuđenje kod žena u menopauzi: placebo kontrolisana, dvostruko slepa unakrsna klinička studija Oh et al. (april 2010)
²²Efekti sladića na olakšanje i ponavljanje valunga u menopauzi – PMC Nahidi et al. (2012)
²³Ekstrakt kantariona: efikasnost kod simptoma menopauze psihološkog porekla Grube et al. (jul 1999.)
²⁴Šta je kantarion? – Mind Mind (januar 2022.)
²⁵Upotreba valerijane/melisa za poremećaje spavanja tokom menopauze – ScienceDirect Taavoni et al. (novembar 2013)
²⁶Efekat oralnog vitamina E i omega-3 samih i u kombinaciji na navale vrućine u menopauzi: sistematski pregled i meta-analiza Maghalian et al. (april 2022)
²⁷Studija akupunkture u menopauzi (AIM): pragmatično, randomizovano kontrolisano ispitivanje – PMC Avis et al. (jun 2017)
²⁸Kako žene osećaju da plivanje u hladnoj vodi utiče na njihove menstrualne i perimenopauzalne simptome? – Megan Paund, Heder Mesi, Saša Rozenil, Rut Vilijamson, C Mark Harper, Majk Tipton, Džil Šo, Malika Felton, Džojs Si Harper, 2024 Paund i dr. (januar 2024)
Sve informacije i svi sadržaji navedeni na website Mpauza namenjeni su isključivo za opšte informativne i edukativne svrhe i ne treba da se koriste kao zamena za medicinske savete, dijagnozu, terapije ili lečenje. Uvek tražite savet i poštujte preporuke svog lekara o svim pitanjima koja imate u vezi sa zdravstvenim stanjem ili lečenjem.