Bolesti srca su vodeći uzrok smrti i kod muškaraca i kod žena, a drugi je rak.

Ali kardiovaskularni rizik kod žena je tradicionalno nedovoljno tretiran jer kod žena se srčane bolesti  razvijaju u starijoj dobi nego kod muškaraca i mogu imati različite, a ponekad i suptilnije simptome.

Faktori rizika za srčane bolesti

Faktori rizika su uslovi ili način života zbog kojih je veća verovatnoća da će se kod neke osobe razviti bolest. Oni takođe mogu povećati šanse da se postojeća bolest pogorša. Važni faktori rizika za srčana oboljenja kojima možete proaktivno upravljati su:

– povišen krvni pritisak

– povišen holesterol u krvi

– Dijabetes i predijabetes

– pušenje

– prekomerna konzumacija alkohola

– prekomerna težina ili gojaznost; nezdrava ishrana

– fizička neaktivnost

-porodična istorija srčanih bolesti u ranim godinama

– Starost od 55 godina(za žene) i više

Menopauza i bolesti srca

Postoji još nešto što se dešava ženama koje ulaze u kasne 40-te i rane 50-e, što ne mogu da vide ili osete, a možda čak ni ne znaju: rizik od kardiovaskularnih bolesti raste. Kao rezultat hormonalnih promena koje prate menopauzu, mnoge žene doživljavaju i fizičke i emocionalne simptome. Dok je menopauza sasvim prirodna pojava, smanjen nivo estrogena i drugih hormona može dovesti do različitih simptoma, jer estrogen utiče na skoro svako tkivo u telu.

Kardiovaskularni faktori rizika o kojima svaka žena treba da vodi računa  su:

• Godine starosti u vreme menopauze. Žene koje uđu u menopauzu pre 45. godine imaju značajno veći rizik od koronarne bolesti srca. Koronarna bolest srca je rezultat nakupljanja plaka u arterijama.

• Uzrok i tajming menopauze. Menopauza uzrokovana hirurškim uklanjanjem oba jajnika u ranijem dobu može dovesti do većeg rizika od kardiovaskularnih bolesti. Ali ista operacija u doba prirodne menopauze ne povećava rizik. (Čini se da histerektomija ne utiče na kardiovaskularni rizik pre ili posle menopauze.)

• Estrogen. Nivoi estrogena, koji pomažu da krvni sudovi budu elastični i otvoreni, počinju značajno da opadaju kako se približava menopauza. Sa nižim nivoom estrogena, holesterol može početi da se nakuplja na zidovima arterija. Nagomilavanje u krvnim sudovima koji vode do srca ili mozga može povećati rizik od srčanih bolesti ili moždanog udara.

• Talasi vrućine i noćno znojenje.  Talasi vrućine i noćno znojenje su najčešći simptomi vezani za menopauzu i mogu trajati do 10 godina. Oni su takođe povezani sa lošijim nivoima faktora rizika za kardiovaskularne bolesti.

• Depresija i problemi sa spavanjem. U nekim studijama, depresija i poremećaji spavanja su povezani sa povećanim rizikom od srčanih bolesti.

• Povećana visceralna masnoća. Ova vrsta masti, u trbušnoj duplji u blizini vitalnih organa, povezana je sa većim rizikom od kardiovaskularnih bolesti i raka.

• Nivo holesterolai rizik od metaboličkog sindroma. Čini se da se ovi kardiovaskularni faktori rizika povećavaju sa menopauzom a da nisu izazvani normalnim procesom starenja.(Metabolički sindrom se dijagnostifikuje kada osoba ima tri ili više od ovih individualnih faktora rizika: abdominalna gojaznost, visoki trigliceridi, nizak HDL holesterol, visok krvni pritisak i visok nivo šećera u krvi.)

Razgovarajte sa svojim lekarom o faktorima rizika i o tome kako sprečiti kardiovaskularne bolesti pre, tokom i posle menopauze.

Šta možete da uradite?

Neki faktori rizika, kao što su starost i porodična anamneza ranih srčanih bolesti, ne mogu se promeniti, ali mnogi važni kardiovaskularni rizici se mogu promeniti promenom životnog stila.

Postoji nekoliko stvari koje možete da uradite da biste pazili na svoje srce i krvne sudove tokom i nakon menopauze, uključujući sledeće:

• Redovno vežbajte

• Hranite se zdravo

• Zdravo spavajte

• Fokusirajte se na svoje mentalno blagostanje

• Prestanite da pušite

• Kontrolišite holesterol

• Regulišite nivo šećera u krvi

• Regulišite krvni pritisak

• Pregledajte se – Zakažite termin da biste proverili zdravlje srca kod svog lekara.

• Razgovarajte. Delite. Osnažite se. – Budite deo pokreta žena koje žele da vide promenu.

Izvori: Do what makes your heart healthy- https://www.menopause.org.au/health-info/resources/do-what-makes-your-heart-healthy/

Menopause and your hart – https://irishheart.ie/campaigns/her-heart-matters-heart-month/the-menopause-and-your-heart/

Heart Health Declines Rapidly After Menopause https://www.acc.org/About-ACC/Press-Releases/2024/04/01/21/39/heart-health-declines-rapidly-after-menopause

The connection between menopause and cardiovascular disease risks https://www.heart.org/en/news/2023/02/20/the-connection-between-menopause-and-cardiovascular-disease-risks

Menopause and women’s cardiovascular health: is it really an obvious relationship? https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10074318/

Menopause potentially linked to adverse cardiovascular health through blood fat profile changes https://www.escardio.org/The-ESC/Press-Office/Press-releases/Menopause-potentially-linked-to-adverse-cardiovascular-health-through-blood-fat-profile-changes

Premature menopause is associated with increased risk of heart problems https://www.escardio.org/The-ESC/Press-Office/Press-releases/Premature-menopause-is-associated-with-increased-risk-of-heart-problems

Sve informacije i svi sadržaji navedeni na website Mpauza namenjeni su isključivo za opšte informativne i edukativne svrhe i ne treba da se koriste kao zamena za medicinske savete, dijagnozu, terapije ili lečenje. Uvek tražite savet i poštujte preporuke svog lekara o svim pitanjima koja imate u vezi sa zdravstvenim stanjem ili lečenjem.

Mpauza Newsletter

Prijavite se na naš newsletter kako biste bili u toku sa najnovijim informacijama i odogovorima na pitanje u vezi menopauze.

Ne brinite! Mi ne spamujemo.

TOP
y

Emet nisl suscipit adipiscing bibendum. Amet cursus sit amet dictum. Vel risus commodo viverra maecenas.

r