Šta nam govore podaci iz popisa stanovništva 2022?

Menopauza je prirodan fiziološki proces koji dožive sve žene, ali o njoj se i dalje nedovoljno govori. Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO) i drugim stručnim izvorima, prelazni period u menopauzu obično traje između 45. i 55. godine života. Ali koliko je žena u Srbiji u ovom životnom periodu? Podaci iz Popisa stanovništva 2022, koje je 23. maja 2023. godine objavio Republički zavod za statistiku, pružaju uvid u ovu demografsku grupu i šta to znači za društvo, zdravstvo i ekonomiju?

Prema Popisu stanovništva iz 2022. godine, u Srbiji živi ukupno 3.415.025 žena. Od toga, 1.541.616 žena je starije od 50 godina, što čini 45% ukupne ženske populacije, odnosno 23% celokupnog stanovništva. Ove brojke otvaraju važna pitanja o njihovom zdravlju, kvalitetu života i podršci koju društvo može da pruži. Ne zaboravimo da ove žene često imaju ključnu ulogu u porodici i društvu, ali se njihove potrebe u vezi sa menopauzom često zanemaruju.

Zašto je ovo važno?

Ključno je videti menopauzu kao samo jednu tačku u smeni životnih faza . Zdravstveni status žene koja ulazi u period perimenopauze u velikoj meri će biti određen njenom prethodnom zdravstvenom i reproduktivnom istorijom, načinom života i faktorima životne sredine. Simptomi perimenopauze i postmenopauze mogu da ometaju lični i profesionalni život, a promene povezane sa menopauzom će uticati na zdravlje žene kako ona prelazi iz faze u fazu

Ženama u perimenopauzi je potreban pristup kvalitetnim zdravstvenim uslugama i zajednicama i sistemima koji ih mogu podržati. Nažalost, i svest i pristup informacijama i uslugama u vezi sa menopauzom predstavljaju značajan izazov u većini zemalja. O menopauzi se često ne govori u porodicama, zajednicama, na radnim mestima ili u zdravstvenim ustanovama.

Žene možda ne znaju da su simptomi koje doživljavaju povezani sa menopauzom, ili da postoje opcije savetovanja i lečenja koje mogu pomoći u ublažavanju nelagodnosti. One koje imaju simptome menopauze zbog kojih se  osećaju neugodno ili posramljeno mogu da skrenu pažnju na svoja iskustva I da zatraže podršku.

Menopauza može doneti niz simptoma, kao što su promene raspoloženja, problemi sa spavanjem, gubitak koštane mase i povećani rizik od kardiovaskularnih bolesti. Ipak, uz pravu podršku i informacije, žene mogu da prođu kroz ovaj period sa većim samopouzdanjem i kvalitetom života.

Podaci iz Popisa stanovništva 2022. jasno pokazuju da postoji veliki broj žena u Srbiji koje su u menopauzi ili postmenopauzi.

Ovo je prilika da se više pažnje posveti ovom životnom periodu, kako bi se unapredio kvalitet života ovih žena i osigurala potrebna podrška.

Edukacija: Širenje svesti o menopauzi i njenim efektima može pomocí ženama da bolje razumeju svoje telo.

Podrška: Stvaranje zajednica i grupa gde žene mogu deliti iskustva i savete.

Zdravstvena zaštita: Sa rastućim brojem žena u menopauzi, zdravstveni sistem treba da pruži bolju podršku kroz preventivne programe, edukaciju i dostupnost hormonske terapije.

Podaci iz Popisa stanovništva 2022. jasno pokazuju da postoji veliki broj žena u Srbiji koje su u menopauzi ili su već prošle kroz nju. Ovo je prilika da se više pažnje posveti ovom životnom periodu, kako bi se unapredio kvalitet života ovih žena i osigurala potrebna podrška.


Izvor podataka: Republički zavod za statistiku, Popis stanovništva 2022. (objavljeno 23.05.2023.), Svetska zdravstvena organizacija (SZO)

Mpauza Newsletter

Prijavite se na naš newsletter kako biste bili u toku sa najnovijim informacijama i odogovorima na pitanje u vezi menopauze.

Ne brinite! Mi ne spamujemo.

TOP
y

Emet nisl suscipit adipiscing bibendum. Amet cursus sit amet dictum. Vel risus commodo viverra maecenas.

r