Usled menopauze koja značajno ubrzava gubitak koštane mase, rizik od osteoporoze raste. Ako ste na putu menopauze ili u postmenopauzi, vreme je da se ozbiljno posvetite zdravlju svojih kostiju. Pravovremena prevencija može da napravi razliku između zdravog i aktivnog života i rizika od ozbiljnih preloma.

Osteoporoza važi za “tihu bolest”. Najčešće se “ne čuje” dok nešto – ne pukne. Kosti tokom ovog metaboličkog stanja postaju strukturno slabe i veća je verovatnoća da će se lomiti.

Međutim, postoje neki signali koji mogu ukazivati na problem:

  • Smanjenje visine i pogrbljenost
  • Bol u leđima usled mikropreloma pršljenova
  • Slabi nokti i kosa
  • Oslabljeni stisak ruke
  • Lakše dobijanje modrica.
  • Faktori rizika

Način života, genetski, društveni ili faktori životne sredine povećavaju rizik ili sklonost da se osteoporoza razvije. Dobra vest je da na neke od njih, promenljive, možemo uticati promenom navika.

U promenljive faktore rizika spadaju: pušenje, konzumiranje alkohola, fizička neaktivnost, mala telesna težina, ishrana siromašna hranljivim materijama, nedostatak vitamina D i kalcijuma, poremećaji u ishrani (na primer anoreksija i bulimija), određene vrste lekova…

Nepromenljivi faktori rizika su: stariji uzrast, pol (žene su u većem riziku), istorija ranijih preloma,  istorija preloma roditelja i – menopauza.

Istraživanja pokazuju da se na putu menopauze i tokom postmenopauze može izgubiti čak od 20 odsto koštane mase. Podaci kažu i da je otprilike svaka deseta žena na svetu, starija od 60 godina, pogođena osteoporozom, kao i da je ima bezmalo svaka druga žena koja je u postmenopauzi. Većina će, kaže statistika, doživeti prelom tokom svog života.

Najčešća mesta fraktura na koje ukazuje Svetska zdravstvena organizacija su:

• kičma  

• kuk

• distalna podlaktica (ručni zglob) 

• proksimalni humerus (nadlaktica).

Ostala mesta preloma uključuju karlicu, rebra i proksimalnu tibiju. Najozbiljnijm prelomima smatraju se prelomi kuka i kičmenih pršljenova.

Kako je osteoporoza povezana sa menopauzom?

Važan saveznik u očuvanju kostiju je – estrogen. Kako bi se prilagodili normalnim promenama u menopauzi, hormoni se menjaju. Tako i nivoi estrogena počinju da fluktuiraju, a zatim opadaju.  Kada nivo ovog hormona naglo opadne, kosti gube svoju čvrstinu brže nego ranije. Bez dovoljno estrogena, ravnoteža između razgradnje i obnove kostiju se remeti. Osteoklasti (ćelije koje razgrađuju kost) preuzimaju kontrolu, dok osteoblasti (ćelije koje grade kost) ne mogu da nadoknade gubitak. Rezultat ove dinamike je da kosti postaju porozne, a rizik od preloma dramatično raste.

Najvažniji oblik estrogena je estradiol. Estradiol je odgovoran za razvoj sekundarnih polnih karakteristika, poput rasta grudi i distribucije masnog tkiva, kao i za regulisanje menstrualnog ciklusa. Osim toga, estradiol ima značajan uticaj na kardiovaskularni sistem, kognitivne funkcije, raspoloženje i – koštanu masu.

Tokom menopauze žene prirodno imaju niže nivoe estradiola.

Vremenom, niži nivoi estradiola mogu dovesti do osteoporoze, prenosi Endocrine Society, globalna zajednica lekara i naučnika posvećenih ubrzanju naučnih otkrića i poboljšanju zdravlja i blagostanja pacijenata.

Ako ste ušli u ranu menopauzu – pre-45, a posebno pre-40. godine – onda će normalan proces gubitka gustine kostiju kada nivo estrogena opadne u menopauzi, trajati duže. To znači da je veća verovatnoća da ćete razviti osteoporozu i imati slabije kosti u kasnijem životu, upozorava Royal Osteoporosis Society iz Velike Britanije.

Šta možete da preduzmete?

Menopauza je, zapravo, dobro vreme za razmišljanje o pozitivnim promenama u načinu života koje možete učiniti za zdravlje vaših kostiju.

Povedite računa o ishrani. Uključite širok spektar grupa hrane kako biste svojim kostima dali sve hranljive materije koje su im potrebne.

Pobrinite se da unosite dovoljno proteina, kalcijuma i vitamina D. Takođe bi trebalo da razmislite o dodatku vitamina D u zimskim mesecima kada ne možete da provedete dovoljno vremena na suncu. Vitamin D omogućava telu da apsorbuje kalcijum koji je neophodan za izgradnju jakih, zdravih kostiju. Bez dovoljno vitamina D i kalcijuma, kosti se možda neće pravilno formirati u detinjstvu i mogu izgubiti masu, postati slabe i lako se lomiti u odraslom dobu. Čak i ako unosite dovoljno kalcijuma u ​​ishrani, vaše telo neće apsorbovati taj kalcijum ako ne dobijete dovoljno vitamina D.

Potrudite se da prestanete sa lošim navikama – pušenje i alkohol ubrzavaju gubitak koštane mase.

Posvetite se redovnom vežbama sa tegovima i vežbama za jačanje mišića kako biste održali svoje kosti jakim.

Zakažite preventivni pregled

Osteoporoza nije neizbežna posledica starenja, već stanje na koje možemo uticati. Prevencija i rana dijagnostika su ključni faktori u očuvanju zdravlja kostiju.

Pravo pitanje je – kom lekaru se obratiti?

Ginekologu – posebno ako želite savet o hormonskoj terapiji u menopauzi.

Endokrinologu – specijalisti za hormone, uključujući estrogen i metabolizam kostiju.

Reumatologu – koji se bavi bolestima kostiju i zglobova.

Ortopedu – ako već imate problem sa prelomima ili smanjenom pokretljivošću.

Pre pregleda napravite listu pitanja kako biste dobili što bolje informacije o zdravlju svojih kostiju.

Da li imam povećan rizik od osteoporoze?

Koje promene u načinu života mogu smanjiti rizik od preloma?

Da li mi je potrebna suplementacija kalcijuma i vitamina D?

Kada bi trebalo da uradim DEXA skener?

Koji su najnoviji tretmani za osteoporozu i da li su mi potrebni lekovi? Koji su neželjeni efekti preporučenih tretmana?

Da li bi trebalo da radim dodatne testove kako bih proverila zdravlje kostiju?

Šta je DEXA skener

DEXA (Dual-Energy X-ray Absorptiometry) metoda, odnosno osteodenzitometrija, je glavna metoda za merenje mineralne gustine kostiju. Medicinski stručnjaci smatraju da su DEXA skenovi najkorisniji, jednostavni i jeftini testovi za pomoć u dijagnozi osteoporoze. Test je brz i bezbolan i radi se u cilju  prevencije preloma, unapređenja zdravlja kostiju kao i praćenja efekta  lečenja. Prema uputstvu Svetske zdravstvene organizacije, DEXA se radi na dva mesta, a to su kuk i kičmeni stub. Stručnjaci preporučuju ovaj pregled svakoj ženi starijoj od 65 godina.

Ukoliko ste baš u toj životnoj dobi, imajte na umu da nikada nije prekasno za lečenje osteoporoze.

Izvori: (https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/fragility-fractures)

(https://www.endocrine.org/patient-engagement/endocrine-library/menopause-and-bone-loss)

(https://theros.org.uk/blog/2021-03-22-what-s-the-menopause-got-to-do-with-bone-health/)

(https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/fragility-fractures)

Sve informacije i svi sadržaji navedeni na website Mpauza namenjeni su isključivo za opšte informativne i edukativne svrhe i ne treba da se koriste kao zamena za medicinske savete, dijagnozu, terapije ili lečenje. Uvek tražite savet i poštujte preporuke svog lekara o svim pitanjima koja imate u vezi sa zdravstvenim stanjem ili lečenjem.

Mpauza Newsletter

Prijavite se na naš newsletter kako biste bili u toku sa najnovijim informacijama i odogovorima na pitanje u vezi menopauze.

Ne brinite! Mi ne spamujemo.

TOP
y

Emet nisl suscipit adipiscing bibendum. Amet cursus sit amet dictum. Vel risus commodo viverra maecenas.

r