
Menopauza se može javiti u različitim životnim dobima, ali starosni raspon u kojem većina žena prolazi kroz menopauzu je između 45 i 55 godina, sa prosečnom starošću oko 51. godine. Rana menopauza se javlja između 40 i 45-te godine, a kasna menopauza između 55 i 60-te godine
1-2% žena imaju preuranjenu menopauzu pre 40-te godine. Vreme u kojem žena ulazi u menopauzu zavisi od niza faktora. Pušači ulaze u menopauzu u proseku dve godine ranije od nepušača. Najbolja predikcija kada će neka osoba ući u menopauzu jeste informacija o dobu u kojem je nečija majka ili sestra ušla u period menopauze.
Prirodna menopauza je spontani završetak menstruacije koji nije uzrokovan bolešću ili intervencijom. Smatra se da je prirodna menopauza nastupila nakon 12 uzastopnih meseci bez menstruacije za koju ne postoji drugi očigledan fiziološki ili patološki uzrok ili klinička intervencija.
Sa produženim životnim vekom, većina žena sada živi najmanje jednu trećinu svog života u postmenopauzi.
Hirurška menopauza nastupa odmah ako su oba jajnika hirurški uklonjena (bilateralna ooforektomija). Operacija uklanjanja materice (histerektomija) ne izaziva menopauzu ako se jajnici ne uklone, iako će menstruacija prestati. Žene koje su imale histerektomiju u proseku će ući u menopauzu dve do tri godine ranije. Za većinu žena ova faza će biti najavljena pojavom talasa vrućine i noćnim znojenjem. Hemoterapija i terapija zračenja karlice mogu izazvati raniju menopauzu. Sa hemoterapijom ili radioterapijom ovi simptomi mogu biti privremeni i može doći do vraćanja normalne funkcije jajnika (i menstruacije).
Prevremena menopauza, prirodna ili indukovana, javlja se pre 40. godine. Glavni uzrok (40%) je nepoznat. Za 30% slučajeva uzrok je autoimun sa antitelima koja uništavaju jajne ćelije u jajnicima. Potrebno je uraditi ispitivanja za koegzistirajuća autoimuna stanja (tiroiditis, reumatoidni artritis, lupus, itd.). Manje uobičajeni uzroci uključuju uništavanje tkiva jajnika nakon operacije, zračenja i hemoterapije. Retki uzroci uključuju genetiku i hromozomske abnormalnosti. Terminologija za ovo stanje uključuje preranu menopauzu, prerano otkazivanje jajnika (POF) i preuranjenu insuficijenciju jajnika. Žene sa prevremenom menopauzom treba da razgovaraju o hormonskoj terapiji sa svojim ginekologom kako bi se sprečile određene bolesti povezane sa ovim periodom života.
https://www.canadianmenopausesociety.org
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/menopause
Sve informacije i svi sadržaji navedeni na website Mpauza namenjeni su isključivo za opšte informativne i edukativne svrhe i ne treba da se koriste kao zamena za medicinske savete, dijagnozu, terapije ili lečenje. Uvek tražite savet i poštujte preporuke svog lekara o svim pitanjima koja imate u vezi sa zdravstvenim stanjem ili lečenjem.